Budenov i Žilnikov “Uvod u prošlost”
Filozof Boris Buden i filmski reditelj Želimir Žilnik predstavili su 3. februara u MM centru u Zagrebu knjigu “Uvod u prošlost”, koja je nastala na osnovu njihovog razgovora o kulturnoj proizvodnji u bivšoj Jugoslaviji, a objavljena je proteklog leta u izdanju kuda.org iz Novog Sada.
Knjiga “Uvod u prošlost” nastala je, kako je Buden naveo u predgovoru, u želji da pruži otpor autoritarnoj kanonizaciji kao bogomdanom pravu institucionalizovane kulturne prakse, sabotira projekat nacionalne baštine, ukaže na njegova imanentna protivureč, falsifikacije i manipulacije kulturnim i društvenim vrednostima, na njegovu ideološku funkciju i političku zloupotrebu.
Prema najavi Multimedijalnog instituta, “Uvod u prošlost” predstavlja “nezaobilazni dokument o iskustvu suočavanja s realnošću istorijske regresije, jalovosti kritike, lažljivosti javnosti, ispraznosti znanja, potkupljivosti umetnosti i naposletku, rasulom društva u ratu i zločinu”.
Buden i Žilnik predstavili su tu knjigu krajem novembra u Novom Sadu.
Buden je napisao tekstove za knjigu “Uvod u prošlost” oslanjajući se na delove razgovora koje je vodio sa Žilnikom krajem 2009. u Novom Sadu.
Prema navodima Budena, knjiga “Uvod u prošlost” polazi od sumnje u disciplinarnu kompetentnost profesionalnih istoričara, odnosno, u današnju relevantnost njihovog predmeta, istorije same.
“Ali ova knjiga nije i ne želi biti stručna historičarska rasprava. Štoviše, ona polazi od sumnje u disciplinarnu kompetentnost profesionalnih historičara, odnosno, u današnju relevantnost njihova predmeta, historije same.
Ono što je za njih neupitna pretpostavka pouzdanog razumijevanja prošlosti, takozvano jedinstvo historijskog vremena, za ovu knjigu više ne postoji. Ona, naprotiv, polazi upravo od raspada tog jedinstva i nestanka tog historijskog vremena. Za nju je prošlost posthistorijska kategorija. Nešto što se danas ne može zaobići kamo god pošli, bilo natrag, bilo naprijed, nešto što se tiče svakoga i na svakom mjestu, ne samo dakle historičara u njihovoj znanstvenoj disciplini. To je ono što je novo: prošlost kao svepri- sutnost, sada, ovdje, u svemu, za svakoga. Prošlost koja je aktualnija od sadašnjosti i neizvjesnija od budućnosti. Prošlost o kojoj je svatko pozvan da sudi, da je se na vlastiti način sjeća, razumijeva i (re)kreira…”
Knjiga je objavljena u izdavačkoj ediciji kuda.read, a moguće ju je besplatno preuzeti u elektronskoj formi (pdf) sa sajta kuda.org
Category: Ex Yu, Info